An Unmatched Value.

We provide an outstanding learning experience for a very low price. These fees cover meals, lodging, program, supplies and equipment.

Current Pricing (January 2017 – May 2017)

Day Use

$35
Per Student
  • Includes:

    2 Classes,

    1 Meal, 1 Free Time

    No overnight stay

  • Two Day

    $106
    Per Student
  • Includes:

    1 Evening Program

  • Three Day

    $168
    Per Student
  • Includes:

    2 Evening Programs

  • Four Day

    $191
    Per Student & Cabin Leader
  • Includes:

    4 classes,

    3 Evening Programs,

    9 meals, 2 Free Times and

    Loggers Jamboree

  • Five Day

    $206
    Per Student & Cabin Leader
    • Includes:

      6 Classes,

      4 Evening Programs,

      12 Meals, 3 Free Times and

      Loggers Jamboree

    Pricing for 2017 – 2018

    Day Use (no overnight)

    $35
    Per Student
  • Includes:

    2 Classes,

    1 Meal, 1 Free Time

    No overnight stay

  • Two Day

    $120
    Per Student
  • Includes:

    1 Evening Program

  • Three Day

    $170
    Per Student
  • Includes:

    2 Evening Programs

  • Four Day

    $200
    Per Student & Cabin Leader
  • Includes:

    4 classes,

    3 Evening Programs,

    9 meals, 2 Free Times and

    Loggers Jamboree

  • Five Day

    $220
    Per Student & Cabin Leader
    • Includes:

      6 Classes,

      4 Evening Programs,

      12 Meals, 3 Free Times and

      Loggers Jamboree

    Parents: These prices may not reflect additional fees your school charges for costs like transportation.